Az otthoni bőrápolás fontossága

Sokan azt gondolják, hogy elegendő, ha havonta egyszer keresik fel a kozmetikusukat egy kis bőrfeltöltő kezelésért vagy tisztításért. Sajnos ez tévhit, ennél sokkal többet kell tennünk azért, hogy bőrünk szépségét, egészségét megóvjuk.

Gondoljunk csak bele abba az igencsak el nem hanyagolható ténybe, hogy bőrünk állapotáért több mint 80%-ban magunk vagyunk felelősek, hiszen ápolását az év 365 napján magunk végezzük. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, milyen bőrtípusra vásároljuk a különböző készítményeket, illetve, hogy ezek a szerek milyen minőségűek. Amennyiben rosszul választjuk meg a krémet, arclemosót, satöbbit, még árthatunk is vele.

Miért inkább kozmetikusnál kapható kozmetikumot vásároljunk?

Mennyire hatékonyak mindazok a termékek, amelyeket drogériák, vagy kiskereskedelmi üzletláncok értékesítenek? Mitől jobbak a kozmetikusnál kapható (azaz professzionális) kozmetikumok?

A drogériák polcain található krémdömpinggel ellentétben, a professzionális termékeket jól felkészült szakemberek, személyre szabott bőrápolási-, és a  kezelési terv alapján ajánlják, figyelembe véve az ügyfél  korát,  a bőr állapotát, az éghajlati tényezőket, a bőr érzékenységét, pigmentációját stb.” Nem árt tudni azt sem, hogy a gyógyszertárban dolgozók jól értenek ugyan a gyógyszerekhez, viszont nem kozmetikus szakemberek.

Csak a képzett szakembernek van elég ismerete ahhoz, hogy megértse milyen aktív összetevők találhatók az egyes termékekben, és ezek hogyan kombinálhatók a legjobb eredmény elérése érdekében.

Ugyanakkor a marketing és a reklámok hatására, nem megfelelően, véletlenszerűen kiválasztott termékek bőrproblémákat okozhatnak, mint például:  pattanások, bőrfertőzések, duzzanatok, de  fel is gyorsíthatják a bőr öregedését!

Fontos tudni, hogy a legtöbb kereskedelemben kapható készítmény hatóanyag tartalma igen alacsony, 3-4%, a többi alkotóanyag, vivőanyag pedig gyakran kőolajszármazék. Ha jobban belegondolunk, tulajdonképpen olyan összetevőkért fizetünk, amelyek nem igazán válnak bőrünk hasznára. Ezek az alkotóelemek gyakran a kőolaj-finomítás melléktermékei; a bőrbe nem szívódnak fel, eltömítik a pólusokat, akadályozva ezzel a bőrlégzést, gátolva  a bőr azon képességét, hogy semlegesítse a méreganyagokat, így elősegítve az aknék és más rendellenességek létrejöttét. Ezzel szemben a professzionális készítmények hatóanyag tartalma 30% körüli, a többi alkotórész pedig jól felszívódó, bőrbarát anyag, amelyektől a dermis fellélegzik, üdévé és egészségessé válik.

Néhány kutatási eredmény:

A brit Fogyasztási Magazin “which.co.uk.” a közelmúltban közzétett egy jelentést, mely szerint nincs különbség azok között a drága és olcsó krémek között, amelyeket  a kiskereskedelmi áruházláncok értékesítenek – mindegyiknek nagyon korlátozott a hatékonysága a szem körüli  ráncokat csökkentésére .

A kutatást a brit Fogyasztás Magazin kezdeményezte: 12 kiskereskedelemben kapható szemránckrém hatékonyságát vizsgálták, hogy  mennyire csökkentik a ráncokat (jól ismert márkák voltak). A résztvevők 35-65 év közötti nők voltak, akik 6 hétig használták a termékeket.

A kísérlet előtt és a végén öt szakértőből álló csapat elemezte nagy felbontású képeken a szem körüli bőr állapotát. A próbaidőszak célja, hogy megvizsgálják történt-e látható javulás a ráncok mélységében vagy hosszában. Arra a következtetésre jutottak, hogy a vizsgált termékek közül egyik sem szüntette meg, vagy csökkentette a ráncok megjelenését. Nem ez az első kutatás, amely megállapította, hogy korlátozott hatékonyságúak a boltban kapható bőrápoló termékek.

Egy korábbi kutatásra 2006-ban került sor, amikor több száz 30-70 év közötti nő próbált ki drogériák és áruházak által forgalmazott kozmetikai termékeket. A kutatás megállapította, hogy a termékek hatékonysága viszonylag csekély. A legkitűnőbb krémek közül is mindössze 10%-a csökkentette  a ráncokat.

Nem véletlen, hogy a kutatások, és a heves tévés viták résztvevői Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is ugyanazokra a következtetésekre jutottak: A legtöbb áruházban értékesített kozmetikai termék nem tartalmaz nagy koncentrációban hatóanyagot. Tehát természetüknél fogva ezek a termékek nem hoznak jelentős változást  a bőr állapotában. De ez csak az egyik különbség a bolti kozmetikai termékek és a kozmetikusok által értékesített professzionális termékek között.